You Tube kao društvena mreža

Zašto i kako je You Tube (p)ostao društvena mreža koju pratim


Društvene mreže su poput velike cijevi koje na svom početku imaju dvije manje spojene na nju. Jednu možemo zamisliti kao vodovodnu sa pitkom vodom, a drugu kao kanalizacijsku sa otpadnim vodama i drugim pripadajućim otpadnim sadržajima. Spajanje na glavnu cijev na bilo kojem njenom dijelu nužno povlači za sobom ponekad i višekratno filtriranje kako bi se izvukao upotrebljiv pitki sadržaj. S vremenom glavna cijev postaje sve veća, odnos promjera cijevi postao sve više nesrazmjeran, pa je i samo vrijeme koje je potrebno za filtriranje postalo sve veće.

Kako sa godinama se više shvaćam da je najdragocjeniji životni resurs uz zdravlje – vrijeme. (S time da je ozdraviti moguće, a zaustaviti vrijeme još uvijek ne, iako današnja genetika ide i prema tome, ali to je već skok u drugu temu.) Biti zatrpavan sadržajima koje ne želim konzumirati, a koje mi algoritmi društvenih mreža bez milosti nude a nisu mi u fokusu doista ne želim ni nemam više vremena filtrirati odnosno da više čak ni nemam mogućnost odabira sadržaja. S vremenom sam shvatio da sam nesvjesno svoj fokus prebacio na You Tube koji mi svojom mogućnošću filtriranja i grupiranja omogućuje usredotočenost na sadržaje koje želim pratiti. U mome slučaju to su teme vezane uz fotografiju, putovanja, umjetnost, povijest, kulture i stilove života.

Za one koji žele više suvisli sadržaj, kao i suvisle reakcije kroz komentare na podijeljene sadržaje YouTube je ostao uz možda Linkedin, jedna od rijetkih ‘cijevi’ (eng. tube) koji donekle nadilazi infantilnu težnju za lajkabilnošću, egocentrizmom i pukim dodvoravanjem jedno drugom.

Oko većine You Tube kanala koje pratim stvorene su zajednice koje svojim komentarima nadopunjuju sadržaj i daju dodatne informacije uz tematiku.

Također autori se za razliku od autora koji objavljuju na drugim društvenim mreža manje bave sobom, samo svojim radom nego nesebično dijele i ono što rade drugi autori.

You Tube naravno ima svojih nedostataka, npr. da bi se oslobodili prekidanje reklamama potrebno je kupiti pretplatu. U dogledno vrijeme vjerojatno ćemo potpunu slobodu izbora kupovati također pretplatom na društvene mreže. S time da je You Tube i sa reklamama manje nasrtljiv jer reklama nam sam je javlja unutar sadržaja koji smo odabrali a ne koji nam je nuđen.

Primjetio sam da je i algoritam nuđenja i vabljenja ka sadržajima smisleniiji na You Tube. Ako sam pretraživao teme vezane uz ‘portretnu fotografiju’ tada će mi ponuditi te kanale, a nešto potpuno van teme koju sam pretraživao. Znači algoritam mi pokušava poput Spotify-a (Spotify je usluga koja pruža prenošenje glazbe i sadržaja (zaštićen DRM-om) izdavačkih kuća Sony, EMI, Warner Music Group i Universal Music Group. Glazba se može pretraživati po izvođaču, albumu, žanru, popisu pjesama ili po izdavačkoj kući.) ponuditi sadržaj koji me zanima a ne autore koji se trude plesati sa algoritmom putem dokazivanja svoje aktivnosti na matičnoj društvenoj mreži.

Produkcija sadržaja na You Tube danas je zahvaljujući cjenovnoj dostupnosti alata za video produkciju, kao i mogućnosti samo-edukacije autora na zavidnoj razini. Mnogi u njih su sadržajno i produkcijski na istoj ravni sa onima proizvedenim od strane TV kuća i većih produkcijskih studija. Tu govorim o sadržajima koji su rađeni za emitiranje na You Tube kanalima a ne onima koji su prenešeni na You Tube sa drugih medija. Tako da sve manje gledam TV. A ono što i gledam na TV snimam i gledam odgođeno u vremenu kada mi to odgovara.

Svaka od društvenih mreža je privatna korporacija koja će uvijek težiti da iz svog poslovanja izvući najbolje za sebe. Što je prirodno i legitimno. Ono što mi kao korisnici bez obzira koju društvenu mrežu koristimo je da prestanemo pokušati nadmudriti algoritme društvenih mreža s obzirom da trošimo energiju u unaprijed uvjetovanom porazu. Naše je da izvučemo iz društvenih mreža ono što je najbolje za nas, neprestano radeći odabire u prostorima slobode koji uvijek postoje.

You Tube kanale koje pratim možete pogledati na: You Tube kanali koje pratim .

Na moj osobni You Tube kanal Photographeray na kojem ću skoro početi sa intezivnijim vblogovima i podcastima možete se pretplatiti ovdje: https://www.youtube.com/@photographeray

Disclaimer: Moj stav o You Tube donešen je subjektivno i na temelju YouTube kanal koje pratim.

“Don’t say anything online that you wouldn’t want plastered on a billboard with your face on it.”

– Erin Bury (@erinbury)

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Scroll Up