Moj izbor najboljih filmova o (uličnoj) fotografiji

Dokumentarni filmovi

Shooting the Mafia

Shooting the Mafia je dokumentarni film redatelja Kima Longinotta (1952.) o talijanskoj fotografkinji Letiziji Battaglia (1935. – 2022.) i njezinoj karijeri koja dokumentira život i zločine mafije ui oko Palerma. Battaglia nudi uvid u život pod vladavinom mafije i onima koji ga proživljavaju.

Everybody street

Spektakularni dokumentarni film ‘ulična fotografija’ redateljice Cheryl Dunn, posveta uličnoj fotografiji, doista je sjajan film, sa zvučnim zapisom koji je u ritmu prošlosti New Yorka.
Sažimajući živote i djela 13 istaknutih njujorških uličnih fotografa, uključujući legendarnog Elliotta Erwitta, Mary Ellen Mark i Joela Meyerowitza, ‘Everybody Street’ Cheryl Dunn istražuje kreativnost i strast scene ulične fotografije i njezinih umjetnika u kontekstu masivne i kaotične ulice New Yorka uspijeva opisati.
Upečatljive i jedinstvene slike, uz pomoć odabranih radova fotografa prikazanih u dokumentarcu i impresivnih snimaka koji čine veći dio filma, neće vas ostaviti da gledate na sat kao da šetate u muzeju. Upamtite, fotografije se ne miču, prednji planovi nisu odvojeni od pozadine, to je samo neumorna i slobodna šetnja kako biste fotografije gledali u punom sjaju, kao u muzeju, nalazite se u hodnicima koji vam idu ususret i pokazati se okolo.
Odabir radova fotografa pomaže redatelju stvoriti dojam vizualno dinamičnih, uzbudljivih i zanimljivih intervjua. Korištenje vlastitih fotografija fotografa uz njihove verbalne intervjue stvara osjećaj neposrednosti dok opisuju svoj rad, posebno kako su započeli i svoja iskustva u medijskom pokrivanju.
Vizualno, dokumentarac je također impresivan svojom kompozicijom i ocjenjivanjem boja, montažom i općenito prosječnim odabirom. Kako bi oponašali vizualne stilove uobičajeno korištenih žanrova kamera-film, filmaši koriste različite tehnike montaže koje omogućuju stilski zanimljive snimke. Ove tehnike uključuju namjerno vinjetiranje radi oponašanja učinka određenih leća fotoaparata, manipulaciju ravnoteže bijele boje, korištenje boja koje su u skladu s različitim vrstama filmova i primjenu efekta filmskog šuma u digitalnim snimkama, te povremenu upotrebu 16 mm crno-bijelog filmska kamera u montaži. Ove stilske emulacije unutar digitalno snimljenih dijelova filma služe za vraćanje djela, vizualno i tonski, u alate i doba u kojem su mnogi od intervjuiranih fotografa radili, razvijali se i započeli. Korištenje ovih tehnika i 16 mm kamere omogućuje dokumentarcu postizanje određenog osjećaja autentičnosti i doprinosi ukupnim umjetničkim vrijednostima djela.
Drugi ključni element ‘Everybody Street’ u stvaranju impresivne i zanimljive atmosfere koja pomaže publici da ostane angažirana i angažirana je izvrsna upotreba zvukova i glazbe kroz cijeli film. Ovakvo korištenje zvuka, korištenje glazbe primjerene razdoblju za različita vremenska razdoblja i kulturne kontekste o kojima se raspravlja u radu fotografa, pridonosi stilskoj atmosferi gotovo svake snimke unutar rada, bez obzira je li snimka reportažna ili aktivnije spontano snimanje. Korištena glazba također pomaže postaviti ton za određene dijelove intervjua i otkriva više o osobnostima 13 fotografa. Drugi slušni element koji se koristi u cijelom filmu je promet, ljudi itd. Uključivanje ambijentalnih zvukova kao što su (Čak i kadrovi koji inače ne bi imali ove zvukove.)
Najupečatljiviji i nezaboravni dijelovi filma su pažljivi i iskreni komentari-recenzije 13 fotografa. Svaki intervju prvo se sastoji od statičnog, tradicionalnog intervjua u kojem fotograf objašnjava svoj put i rast kao fotografa te svoj dosadašnji rad i iskustva. Nakon ovog odjeljka slijedi aktivniji dio snimanja-intervjua koji prikazuje fotografa kako aktivno uređuje i bilježi trenutke. To pomaže da se dobije ideja o osobnostima fotografa i da se objasne njihovi različiti stilovi, metode i ideali. Ovo poglavlje je također ključ za razumijevanje nijansi u metodi svakog fotografa koje ga čine jedinstvenim, od njihovog izbora digitalne snimke i filma, njihove interakcije sa subjektima i njihovog izbora predmeta.
Činjenica da film ima 13 različitih fotografa-subjekata-subjekata stvara savršenu raznolikost misli i daje publici mogućnost-slobodu da dođe do najrazličitijih zaključaka u bazenu znanja-iskustva koji proizlaze iz različitih perspektiva.

Fill the frame

Finding Vivian Maier

Dokumentarac o pokojnoj Vivian Maier, dadilji čija je dosad nepoznata arhiva od 100.000 fotografija posthumno stekla reputaciju jedne od najuspješnijih uličnih fotografkinja.

The Eye of Istanbul

OKO ISTANBULA priča priču o Ara Guleru, legendarnom armensko-turskom fotografu, kroz kulminaciju njegove retrospektivne izložbe u Istanbulu.

.


DOKUMENTARNI (općenito fotografi):

Smash His Camera*

Everybody Street

Bill Cunningham: New York

The Salt Of The Earth

Chasing Ice

An American Journey: In Robert Frank

A Master At Work: Sir Don McCullin Kolkata

Harry Gruayert Photographer

Magnum Photos – Changing of a myth

Capturing Lee Miller

Photographer Fay Godwin

Finding Vivian Maier

Joel Meyerowitz Street Photography

In No Great Hurry: Saul Leiter

The Mexican Suitcase

All Things Are Photographable: Garry Winogrand

Ferdinando Scianna (2009)*

Koudelka: Shooting Holy Land

Carl de Keyzer: OdysSea

The Photographer: Murder in Pinamar

Leaving home, coming home: a portrait of Robert Frank

A Choice of Weapons: Inspired by Gordon Parks

Looking for Gilles Caron (Histoire d’un regard)

Don’t blink – Robert Frank

Baraka –

Photographer –

IGRANI:

Minamata

Alice In The Cities*

Life (2015)

City of God*

The Bang Bang Club

Under Fire

Salvador*

The Killing Fields

The Photographer of Mauthausen

Harrison’s Flowers

A Private War


DOKUMENTARNI (ratni fotografi):

War Photographer

Jim: The James Foley Story*

Life And Death of Kevin Carter

Hondros*

Morir Para Contar (Dying To Tell)

Which Way Is The Front Line From Here*

Don McCullin

Five Broken Cameras*

War Photographer In Sudan

The War Reporter

War Reporter/Ratni Reporter

Robert Capa: In Love And War

Behind The Pearl Earrings: The Story of Dickey Chapelle

Pictures from a revolution

Under The Wire

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Scroll Up