Glazba za fotograf(kinj)e

Umjetničke vrste su isprepletene. Utječu i stimuliraju jedna drugu. Posebno one bliske utječu direktno jedna na drugu. Tako se vizualna umjetnost (likovna, film, fotografija) međusobno prožima. Kroz npr. kadriranje i kompoziciju. Ali i na druge indirektne i direktne načine performativna umjetnost koristi film i
fotografiju za dokumentiranje izvedbe a filmaši i fotografi za kreiranje filmskih fotografskih sadržaja. Multidisciplinarne umjetničke vrste sve više kombiniraju fotografiju, film, plesnu umjetnost i kazalište…

Umjetnost ako je umjetnost onda je uvijek autorska. Sve ono što je dio nas, ono što gledamo, čitao, doživljavamo, proživljavamo ili smo proživjeli utječu na ono što stvaramo. I kao što smo u osobnim životima istinski mi u onolikoj mjeri koliko smo svoji i živimo svoje živote a ne tuđe, tako smo i u umjetnosti koju stvaramo bez obzira na disciplinu kojom se bavimo autentični u onoj mjeri u kojoj kroz svoje stvaralaštvo donosimo sebe a ne druge umjetnike na način da ih kopiramo. Uz napomenu da kopiranje ne treba miješati sa referenciranjem na druge umjetnike kroz svoje radove.

Glazba je oduvijek bila pogodna forma jer se uvijek može slušati usporedo sa nečim drugim što trenutno radimo. Vozimo auto, kuhamo ručak, usisavamo stan. trčimo, slikamo ili fotografiramo.

Glazba ali ne samo glazba nego zvukovi oko nas (urbani zvukovi, zvukovi prirode…) nas fokusiraju, opuštaju, stvara različite osjećaje, ponekad ugode, ponekad neugode…

Glazba i zvukovi oko nas su primjer kako audio forma može utjecati na stvaranje vizualnog sadržaja kada toga nismo svjesni.

S obzirom da volim da tekstovi koje pišem ne budu samo jednosmjerna nego i dvosmjerna komunikacija koja pobuđuje reakcije kako na sam tekst tako i na fotografsko djelovanje uzrokovano tekstom, nekoliko pitanja za sve fotogra(kinj)e i sve ostale koje vole fotografiju.

Za koncertne fotografe, koliko su vam bolje fotografije ukoliko fotografirate izvođača čiju glazbu volite i obrnuto? Da li Vam dobra glazba na koncertu odvlači pažnju jer pokušavate i slušati ?

Vjenčani fotografi i općenito fotografi eventa, ukoliko Vam se ne sviđa glazba koja se izvodi na vjenčanju da li vas to stimulira ili destimulira? Da li je moguće ignorirati glazbu oko vas i kako?

Da li kada radite u studiju sa modelima, puštate glazbu za atmosferu? Da li ste primijetili da to opušta modela ili klijenta? Da li pitate modela ili klijenta što sluša pa glazbu prilagođavate? Ukoliko su Vam ukusi različiti ili pak slični da li to utječe na konačan rezultat?

Da li na otvorenjima fotografske izložbe ili tijekom trajanja izložbe puštate glazbu? Ako da koju i koja vam je bila tematika izložbe.

Da li ste pročitali neku knjigu, pogledali neki film, poslušali neku glazbu koja vas je potakla na neki fotografski projekt ?

Ako ste ulični fotograf da li Vas (de)stimuliraju zvukovi ulice? Da slušate zvukove ulice i da li vam oni pomažu da anticipirate događaje pred vama? Da li nosite slušalice tijekom fotografiranja? Ako da koju vrstu glazbe slušate kod fotografiranja ulice?

Imate li playlistu kada editirate fotografije?

Za glazbenike da li je vas je koja od fotografija ili neko drugo umjetničko djelo potakla da napišete neku glazbu?

Bili fotografi ili samo ljubitelji fotografije, iako je fotografija gluha forma vjerojatno smo promatrajući fotografije, baš poput trenutaka u kojima čitamo neku knjigu osjetili zvukove a možda i glazbu. Možda je to još jedan od kriterija po kojima možemo prosuđivati dobru fotografiju.

Scroll Up